بازی‌های رومیزی vs ویدئویی | کدام‌یک برای محیط کار مناسب‌تر است؟

بازی‌های رومیزی vs ویدئویی | کدام‌یک برای محیط کار مناسب‌تر است؟

افزایش راندمان و بهبود کارایی نیروهای یک شرکت از دغدغه‌های همیشگی مدیران هر مجموعه‌ای هست. یکی از راه‌های ساده و رایج برای افزایش خلاقیت و کارایی نیروهای شرکت تبدیل اون محل به فضاییه که فراتر از تنها یک محیط برای کارکردن باشه و جذاب، راحت، خودمونی و پر از حس خوب باشه. به همین جهت اخیرا شرکت‌ها توجه زیادی روی فضاسازی شرکت می‌کنن و از همین رو شاهد دفاتر و محیط‌های کاری جذابی در شرکت‌های مختلف هستیم که نمونه‌هاش رو در کشور خودمون هم می‌تونید ببینید. به علاوه الان تب وسایل و تفریحاتی مثل ps4 داغ شده و خرید Ps4 و یکی دو تا بازی مثل فیفا هم در چک‌لیست یا ویش‌لیست شرکت‌ها قرار گرفته:)) سوای اینکه این کار خوبه یا نه در این مطلب می‌خوایم سازگاری بازی‌های ویدئویی رو با محیط کار بررسی کنیم و ببینیم چه نوع سرگرمی و یا بازی‌هایی برای محیط شرکت مناسب‌تر هستند. و از همه مهم‌تر چند بازی مناسب برای شرکت و محیط کاری رو بهتون معرفی می‌کنم که بتونید باهاشون اوقات لذت‌بخشی رو برای شرکتتون فراهم کنید. پس دعوت می‌کنم با من همراه باشید.

انجام بازی و فعالیت‌های گروهی غیر کاری در محیط شرکت ضروریه چون به صورت کلی شرکت‌های استارتاپی و نوپا و به صورت کلی شرکت‌هایی که رشد زیادی رو تجربه می کنند و مشتریان زیادی دارند شرکت‌های پر استرس و پرکاری هستند و غالبا پیش میاد اعضای تیم تا آخر شب در محیط شرکت مشغول به کار هستند. همین مسئله باعث می‌شه خیلی وقت‌ها مرز‌های کار و زندگی غیر کاری برای اعضای شرکت کمرنگ بشه و دفتر کار تبدیل بشه به محیطی که افراد اون شرکت بیشترین اوقات روزشون رو در اونجا می‌گذرونند. پس به صورت کلی داشتن یه شرکت پویا و با نشاط  لازم و ضروریه چون در غیر این صورت اعضای اون شرکت بعد از مدتی دچار روزمرگی می‌شن و همین مسئله باعث کاهش روحیه و راندمان تیم می‌شه.

این وسط قبل از شروع مطلب اصلی یک نکته بگم که روی دلم نمونه. رشد یک شرکت باید پله پله و مناسب صورت بگیره. یعنی برای شرکتی که هنوز مشتریش رو نمی‌شناسه و محصولی برای عرضه به اون مشتری نداره و اساسا مدل کسب‌وکار نداره و اون رو اعتبارسنجی نکرده یه شرکت خوشکل و شیک دردی رو دوا نمی‌کنه. روی صحبتم با اون دسته از افرادیه که از گوگل و امثالهم فقط دفترهای خوشکل رو دیدن و می‌خوان قبل از این‌که مدل کسب‌وکار خوشکلی داشته باشن دفتر خوشکلی داشته باشن :) شما می‌خواید سریع‌تر از زمان‌بندی و رشد طبیعی خودتون عمل کنید. تمرکزتون رو بزارید روی محصول و مشتری. دفتر خوشکل و Ps4 رو همیشه می‌شه داشت :)

قبل از شروع مطلب اصلی بیایم و بازی‌های رومیزی رو با بازی‌های ویدئویی مقایسه کنیم. احتمال قریب به یقین بازی‌های ویدئویی انجام دادید. بازی‌ها و صنعتی که در دهه ۷۰ با آتاری و نینتندو و سگا و بازی‌های آرکید شروع شد و همه ما یه بخشی از خاطرات خوب بچگیمون رو مدیون اون هستیم :) خاطرات ماریو و پرنسسی که قرار بود نجات بده. خاطرات کلوپ‌های بازی و اولین تجربه رویارویی ما با بازی‌های مرتال‌کمبت و شورش‌درشهر و کشتی و اون حس ناب و نوستالژیکش و بعد از اون خاطرات نسل جدید بازی‌ها و جیم زدن امتحان و مدرسه و به جاش رفتن به گیم‌نت و بازی‌هایی مثل جنگ‌های صلیبی و جنرالز و نیدفوراسپید و ورد اف وار کرفت و کانتر استریک. البته مدیونید فکر کنید اینا تنها خاطرات شخصیه منه چون می‌دونم همه خاطرات مشابهی از این دست زیاد داشتین و تصویر پایین که احتمالا بخش مشترک نوستالژیک خاطرات همه ما باشه :)

از طرف دیگه هیچوقت در کشور ما بازی‌های رومیزی به شکلی که بازی‌های ویدئویی رشد کردند مطرح نشدند ولی از این دسته هم خاطرات خوبی داریم. خاطرات خوب بازی راز جنگل و درخت هایی که باید شکل‌های زیرش رو به خاطر می‌سپردیم و بازی‌هایی مثل جومانجی و نسخه‌های ایرانی شده مونوپلی مثل تجارت و روپولی و ایروپلی. ولی به طور مشخص صنعت بازی‌های ویدئویی خیلی خیلی بیشتر از بازی‌های رومیزی در کشور ما معرفی شد و بهش پرداخته شد و همین باعث شده جز تجربیات محدودی خاطره و تجربه زیادی از بازی‌های رومیزی نداشته باشیم.

این دو دسته از بازی‌ها هر کدوم طرفدارها و هوادارهای سرسختی دارن و هدف ما هم در این نوشته مقایسه این دو دسته نیست. هر کدوم از این دو صنعت مزایا و معایب خودشون رو دارن و هر کدوم برای دسته‌ای از مخاطبان جذاب هستند. هرچند که احتمالا در یک پست جداگانه درباره این دو صنعت بیشتر می‌نویسم و اونجا به صورت مفصل راجب بهشون صحبت می‌کنیم. در این نوشته و در ادامه می‌خوایم این نکته رو بررسی کنیم که کدوم یک از این دو دنیای بازی برای محیط کار مناسب‌تر هستند و بهتره در شرکتمون داشته باشیم و از این قضیه رو از چند منظر بررسی می‌کنیم:

۱- تعداد بازیکنان: معمولا یه شرکت متوسط از لحاظ تعداد نیروی انسانی  بین ۴ نفر تا ۳۰ نفر رو شامل می‌شه. حالا فرض کنید همه این افراد بخوان فیفا بازی کنن! طبیعتا نشدنیه و غیر ممکن و همیشه یه تعدادی باید بازی کنن و بقیه فقط تشویقشون کنن. ولی تعداد بازیکن‌های بازی‌های رومیزی محدودیتی نداره. به صورت معمول این بازی‌ها بین ۲ تا ۶ نفر رو می‌تونن درگیر کنن و همین طور بازی‌هایی برای ۱۰ نفر به بالا هم زیاد هستن و حتی بازی‌هایی که بشه به صورت تک‌نفره هم بازی کرد. این طوری می‌تونید همه اعضای تیم دور یک میز بشینید و از انجام یک بازی و دورهمی آخر هفته لذت ببرید. البته باید این نکته رو در نظر داشت با اضافه شدن افراد ممکنه زمان بازی‌ها هم طولانی‌تر بشه و باید برای این نکته برنامه‌ریزی داشته باشید.

۲- روابط انسانی و اجتماعی: توی بازی‌های ویدئویی دو یا چند نفره مکالمه و گفتگو خاصی شکل نمی‌گیره و معمولا آدم‌ها چنان غرق در بازی می‌شن که حتی متوجه محیط اطرافشون نیستند ولی بازی‌های رومیزی امکان معاشرت و گفت‌و‌گوی لذت‌بخشی رو برای شما فراهم می‌کنه. شاید نیاز باشه با یکی دادوستد کنید و یا یکی رو متقاعد کنید که با شما متحد بشه و یا با یکی روی هم بریزید تا یکی دیگه رو تخریب کنید. یا بخواید به صورت مشترک و تیمی استراتژی بریزید، برنامه‌ریزی کنید، هدف بچینید و جلو برید. این همه تجربه های ناب و خاصی هستن که خلقشون فقط از عهده بازی‌های رومیزی برمیاد و اتفاقا تیم شما به تجربه‌هایی از این دست خیلی نیاز داره. مکالمه‌هایی خارج از صحبت‌های متعارف و دعواهای محیط کار می تونه باعث ایجاد همدلی و دوستی بیشتر بین اعضای تیم بشه. البته نه به شکل تصویر زیر

۳- پاسخگویی به همه سلیقه‌ها: واقعیتش اینه که همه افراد طرفدارهای بازی‌های ویدئویی نیستن. حتما در تیمتون سلیقه‌ها و شخصیت‌های مختلفی دارید و باید پذیرفت این دسته بازی‌ها به نسبت مردان کمتر مورد توجه خانم‌ها قرار می‌گیره و احتمالا انتخاب و انجام بازی که تمام تیم ۶ نفره شما ازش لذت ببرن غیر ممکنه. ولی بازی‌های رومیزی دست شما رو در انتخاب صدها دنیا و موضوع باز میزارن و بازی‌های زیادی هست که می‌شه به صورت مشترک انجام داد تا پاسخگوی همه سلیقه‌ها باشه. هر جعبه ای رو که بازی می‌کنید یک دنیای متفاوت در دل خودش داره که با تم و المان های خاص خودش باعث میشه شما به اون دنیا سفر کنید و تا پایان همراه طراح بازی به دنیای خاصش سفر کنید. لذت و بو و حس منحصر به فرد هر بازی که میشه با سلیقه های مختلف دور یک میز نشت و بازی کرد.

۴- تقویت مهارت های نرم: یکی دیگه از خوبی و مزیت‌های بازی‌های رومیزی اینه که شما می‌تونید در عین حالی که بازی می‌کنید مهارت‌های خودتون رو هم تقویت کنید. فرض کنید شما در یک تیم مشکل کار تیمی دارید. ما تعداد زیادی بازی رومیزی Co-Op یا همکاری‌مشترک داریم که شما و باقی تیم باید با هم‌فکری و کار و برنامه‌ریزی مشترک و همسو با هم بر علیه مکانیزم اصلی بازی کار کنید تا بتونید به صورت مشترک برنده بشید. پس این بازی‌ها می‌تونن تجربه خلق یک کار تیمی موفق رو در چند ساعت برای تیم شما خلق کنن. همین طور کلی بازی در دسته استراتژی داریم که باعث می‌شه کلی فکر کنید، بالا پایین کنید، برای آینده و حرکت‌های بعدی خودتون و حریفتون برنامه‌ریزی کنید و فکر کنید چقدر فوق‌العاده می‌شه تا همه افراد تیم و بخصوص مدیران میانی و بالارتبه هر چند وقت قدرت استراتژی و برنامه‌ریزی خودشون رو محک بزنن. بازی‌هایی برای تقویت مذاکره و گفت‌و‌گو داریم که بازیکن‌ها در طول بازی مجبورن با گفت‌و‌گو و متقاعد کردن بقیه هدف خودشون رو پیش ببرن. بازی‌هایی با تم خرید و فروش و تجارت، بازی‌هایی برای تفکر خلاقانه، برای تفکر انتقادی و سیستمی، افزایش تمرکز و صبر، مدیریت منابع و کلی از مهارت‌های نرم که فقط از عهده بازی‌های رومیزی برمیاد.

۵- اقتصادی بودن و قابلیت خرید: خداروشکر در سه چهار سال گذشته بازی‌های رومیزی گسترش چشم‌گیری در سطح ایران داشتن و حتما شما کافه بازی و کافه فکرهای زیادی رو دیدید و الان دیگه فکر می کنم در هر شهری یک کافه بازی حداقل وجود داشته باشه. مفهومی که تا چند سال پیش اصلا تعریف نشده بود و همین امر باعث شده تولیدکننده‌های داخلی هم بازی‌های داخلی زیادی تولید کنند و شما می‌تونید با یه هزینه خیلی منطقی و مناسب دفتر شرکتتون رو بازی رومیزی فرندلی کنید. در صورتی که برای خرید ps4 و کنسول‌های دیگه باید کلی هزینه کنید و به علاوه یک نمایشگر بخرید و طبیعتا همه شرکت ها توان مالی اونو ندارن.

۶- جذابیت و جلوه های بصری: این مورد به نظرم خیلی سلیقه‌ایه. مثلا برای من جذابیت بازی‌های رومیزی خیلی بیشتر از ویدئوییه. هر بوردگیم یک تم و حس منحصر به فرد خودشو داره. حس لمس بورد و مقوا و چوب و متریال طبیعی برام خیلی جذابه ولی خب خیلی‌ها هم هستند که بازی‌های ویدئویی براشون جذاب‌تره و شاید حوصله بورد‌گیم رو نداشته باشن. ببینید به چی علاقه دارید و به نظرتون جذاب‌تر میاد.

خب تا اینجا گفتیم که چرا باید به جای هزینه روی کنسول‌های بازی، بازی رومیزی بخرید و در ادامه میخوام چند بازی برای محیط کار و تیم‌ها رو بهتون معرفی کنم که می‌تونید بخرید و در کنار هم تیمی‌هاتون تجربه و لذت متفاوتی رو خلق کنید. ملاک من برای انتخاب این لیست هزینه، در دسترس‌بودن، قوانین ساده، سبک مناسب بازی برای محیط کار، زمان مورد نیاز برای اتمام بازی و تعداد افرادی هست که می‌تونند بازی کنن. این لیست یه TOP10 نیست و بین مورد  اول و آخر تفاوتی از لحاظ برتری وجود نداره. تمام این بازی ها در بازار ایران پیدا می‌شن و می‌تونید و در حال حاضر یعنی مرداد ۱۳۹۸ همه رو با یه قیمت خوب و اقتصادی تهیه کنید.

۱- استوژیت: به سرزمین خیال‌انگیر و پر از رمز و راز استوژیت سفر کنید. این بازی برگردان پرطرفدار و مشهور فارسی بازی DiXit هست که بین ۴ تا ۱۲ نفر می‌تونن بازیش کنن. ترکیب تم زیبای داستان سرایی به همراه تصاویر فوق‌العاده و زیبای این بازی تجربه خاصی رو برای شما به ارمغان میاره. به علاوه قوانین خیلی ساده و گیم‌پلی فوق‌العاده جذاب این بازی باعث شده برای جمع‌های بزرگ یک انتخاب ایده آل باشه.

۲- اولون: نسخه ایرانی این بازی عینا مشابه نسخه خارجی اون تهیه شده و تقریبا هیچ فرقی با نسخه اصلی نداره. اگر مافیا رو دوست دارید قطعا اولون رو هم دوست خواهید داشت. تم این بازی بر اساس داستان پادشاه مشهور و افسانه ای انگلستان، شاه آرتور و شمشیر اسکالیبر طراحی شده. در قالب دو دسته سربازان مرلین در سپاه خیر و سربازان موردرد در سپاهیان شر با هم روبه رو بشید. تم این بازی نقش مخفی و بلف‌زنیه و به علت اینکه برخلاف مافیا هیچ بازیکنی از بازی حذف نمیشه و نقش راوی یا همون خدا رو نداره می‌‌تونه تجربه خیلی ناب و خاصی برای شما خلق کنه.

۳- کدنیمز: رتبه ۱ دسته بازی‌های مهمونی دنیا. تقریبا می‌شه گفت این بازی هیچ محدودیت تعدادی برای بازیکن نداره و بالای ۴ نفر می‌تونن ازش لذت ببرن. این بازی می‌تونه باعث رشد و مهارت کار تیمی بین افراد بشه. نسخه ایرانیش هم تفاوتی با خارجی نداره و همین طور چند نسخه دیگه هم داره. نسخه پیشنهادی من کدنیمز تصاویر هست که در شکل بالا هم اومده ولی کد نیمز کلمات هم عالیه. نسخه دو نفر این بازی هم کد نمیز دوئت هست که جلد سبز رنگی داره و برای بازی دونفره طراحی شده. کدنمیز رو خیلی توصیه می‌کنم.

۴- شب مافیا: این بازی همون مافیای خودمونه. در واقع این بازی یه ابزاره برای کسایی که مافیا دوست دارن و باعث می‌شه بتونن راحت‌تر و متفاوت‌تر بازی کنن. این بازی تصویرسازی جذابی داره و کلی شخصیت به مافیا اضافه می کنه به علاوه تغییراتی که دربازی ایجاد می‌کنه باعث می‌شه یه تجربه متفاوت رو از مافیا داشته باشید. همچنین این بازی به همراه بسته توسعش باعث میشه تا ۳۵ نفر! بتونن با هم مافیا بازی کنن :)) البته با تعداد بالای ۱۵ نفر بازی یکم طولانی می‌شه ولی معمولا کمتر پیش میاد این تعداد بخوان مافیا بازی کنن. اگر مافیا دوست دارید حتما شب مافیا رو هم دوست خواهید داشت.

۵- کاستل: این بازی برگردان فارسی بازی Nox هست. یه گیم‌پلی راحت و تجربه پر از خنده و کرم ریختن روی باقی بازیکنان. یه وقتایی می‌شه به خودت میای می‌بینی برای خودت بازی نمی‌کنی بلکه داری فقط بازی بقیه رو خراب می کنی :))

۶- پی‌شوم: شده بعد از شام توی مهمونی‌ها کاری برای انجام دادن نداشته باشید؟! طبیعتا اره. پی‌شوم یا همون بعد از شام دقیقا برای همین کار طراحی شده. با چند تا قانون ساده تجربه خیلی بامزه و خنده داری برای شما خلق می‌کنه و می‌تونه بعد از یک ددلاین سنگین توی شرکت انرژی و روحیه رو به تیمتون برگردونه. با کارت‌هایی که دارید خنده‌دارترین جمله رو بسازید و برنده بشید. گرچه در این بازی خیلی برنده شدن مفهومی نداره و هدف بیشتر خنده و دورهم بودنه.

۷- دژ: برگردان ایرانی بازی مشهور Citadels. طراحی این بازی خیلی بی‌نظیره و شما رو تا دوران ساسانیان به عقب بر می‌گردونه. فرمان روای هفت اقلیم باشید و دژ خفن‌تری بسازید تا برنده این بازی باشید. خوبی بازی اینه که ترکیب مناسبی از استراتژی و سبک های دیگه رو داره و تا هفت نفر رو هم برای بازی پشتیبانی می‌کنه.

۸- سوسکی: آقا باور کنید بر خلاف اسمش ته خندست و کاملا مناسب محل کاره :)) این بازی برنده نداره بلکه فقط یک بازنده داره :)) پر از بلف‌زنی و خنده و با دو سه تا قانونی که داره باعث می‌شه چند دست پشت سر هم بازی کنید تا دیگه خسته بشید. برگردان فارسی Cockroach Poker

۹- نامه عاشقانه:  از بین خاطرهای بسیار  درنهایت کی می‌تونه به شاهدخت گوشه چشم نشون بده و دل شاه‌دخت رو بلرزونه؟ نسخه انگلیسی این بازی با نام LoveLetter همیشه بین بهترین و مشهورترین‌های دسته بازی‌های مهمونی بوده و می‌تونید کلی از بازیش لذت ببرید.

۱۰ – کودتا: نسخه ایرانی بازی Coup، پر از بلف‌زدن و هیجان که توی کمتر از یک ربع می‌تونید بازی کنید. همچین تا ۶ نفر می‌تونن بازی کنن و تجربه متفاوتی از یک بازی نقش مخفی و بلف‌زنی داشته باشن.

خوبی بازی بالا اینه که تقریبا با یه جست و جوی ساده در اینترنت می تونید نقد و بررسی‌ها و ویدئو های آموزشیشون رو بخونید و ببینید دوسشون دارید یا نه. همچنین این بازی رو الان دیگه تقریبا از هرجایی میشه خرید. فروشگاه های اسباب بازی، پردیس‌ها و شهر کتاب و سایت‌های اینترنتی.

اگه بازی های بالا رو بازی کردید و به نظرتون ساده میان یا می‌خواید یه قدم پا رو فراتر بزارید و یکم جدی‌تر بازی کنید این بازی‌ها هم می تونن انتخاب‌های خوبی برای محیط کار باشن. بازی های مثل Pandamic، Ticket To Ride، ۷Wonder، King Of Tokyo، Splendor، carcassonne که همشون از بهترین بازی‌های سبک‌های خودشون هستن و همشون به عنوان بازی‌های GateWay یا دریچه ورود به دنیای بازی‌های رومیزی مطرح می‌شن.

بخوایم جمع بندی کنیم در مجموع بازی‌های رومیزی برای محیط کار مناسب‌تر هستن و می‌تونن تعداد بیشتری از افراد درگیر کنن و فضا و اتمسفر خیلی شاد و جذابی رو در شرکت برای همه به وجود بیارن. تجربه ای که به ندرت با بازی‌های ویدئویی ایجاد می‌شه. بهترین حالت اینه که برای دورهمی‌های بازیتون برنامه مشخص هفتگی یا ماهانه داشته باشید و توصیه می‌کنم اصلا به بازی‌کردن در محیط کار معتاد نشید و این موضوع رو خیلی کنترل‌شده پیش ببرید تا یک وقت هدف اصلی فراموش نشه. فراموش نکنید هدف از اینکار افزایش راندمان تیم و محیط کاریه و نباید به ابزاری برای کاهش اون تبدیل بشه. در پایان اگر تحت تاثیر این مطلب خواستید Ps4 هاتون رو از شرکت بیرون بندازید باید خدمتتون اعلام کنم من با کمال میل و افتخار میتونم ازتون قبولش کنم :))

در انتها ممنون می‌شم اگر پیشنهادی در این زمینه دارید و یا تجربه بازی و خاص خودتون از ایجاد فضا و اتمسفر متفاوت در شرکت خودتون رو دارید با من هم به اشتراک بگذارید.

 

محمد حسین محسنی
محمد حسین محسنی
هر از چند گاهی اینجا سر می زنم و افکارم رو می نویسم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com