زیر اندازی که میتونه جونتون رو نجات بده!

زیر اندازی که میتونه جونتون رو نجات بده!

بعد از مدت ها به وبلاگم سر زدم! واقعیتش همیشه دوست داشتم بلاگ نویسی و نوشتن افکارم رو ولی به هر حال تنبلی می کردم و همش پشت گوش مینداختم تا اینکه فاطمه قانعی یکی از دوستانم یه مطلب از وبلاگش رو برام فرستاد و یه تلنگر جدی بهم زد که بسه دیگه پاشو برو وبلاگت رو به روز کن! جا داره همینجا یه تشکر ویژه ازش بکنم. این سری امیدوارم بیشتر و با یک الگوی منظم تر بنویسم.

بهانه این مطلب تجربه گرانقدری بود که در کمپینگ هفته پیش رخ داد. تقریبا یک ماهی میشه جدی تر کوهنوردی رو دنبال می کنم و هفته پیش به همراه یکی از دوستان تصمیم گرفتیم بریم شب مانی و صبحش به همراه تیم کوهنوردی فراز به ارتقاعات باقران در حوالی بیرجند سعود کنیم. من هم سعی کردم وسایلی که برای یک شب سرد زمستونی نیاز هست رو بردارم و به حساب خودم دقیق هم این کار رو انجام دادم! یه کیسه خواب نسبتا خوب هم خریده بودم که با این برنامه استارت استفادش رو بزنم. بخوام یکم دقیق تر بگم کیسه خواب Deuter مدل exosphere با دمای -۴ که از دسته کیسه خواب های الیاف هست. فرصت بشه توی یه مطلب جداگانه انواع کیسه خواب رو بیشتر توضیح می دم. اون شب هم هوا داخل شهر در سردترین حالتش به ۰ می رسید و من حساب کردم با لباس ها داخل کیسه خوابم به راحتی تا دمای -۹ باید راحت باشم و همین اشتباه سادم می تونست در شرایط جدی تر یه اشتباه مرگ بار برام باشه.

خلاصه با وسایل معمول شب مان ساعا ۶ بعد از ظهر حرکت کردیم و حدودای ساعت ۹ به محل استقرار پیش بینی شده در روستای دلیجان رسیدیم، چادر رو برپا کردیم، شام رو خوردیم و اماده خوابیدن شدیم.

img_2016-12-30-201833

نمای شهر بیرجند از بالای ارتفاعات باقران

 

کشف بزرگ شبمون هم این بود که میشه کیسه خواب های هم مدل رو به هم متصل کرد! خیلی خفنه نه؟! همین قابلیت میتونه توی شبهای خیلی سرد بسیار کاربردی باشه. البته نیاز هست کیسه خواب هایی که میخوان به هم وصل بشن یکی زیپش راست و اون یکی چپ باشه. دوستم مرتضی یک زیرانداز فوم داشت که زیر کیسه خوابش پهن کرد و من چون هنوز زیرانداز نخریده بودم یکی از زیراندازهای معمولی که به عنوان زیر سفره ای هم استفاده میشه رو برده بودم و از اون استفاده کردم. پیش خودمون حساب کردیم که اگه در طول شب داخل کیسه خواب خیلی گرم شد لباس ها رو کم می کنیم! ای دل ساده!

یکی دو ساعت از نصف شب گذشته بود من به علت سرمای زیاد از خواب بیدار شدم و هاج و واج که چرا دارم سرما میخورم! یک حس بسیار دوگانه رو تجربه می کردم. درون کیسه خواب گرم بود ولی استخونام سرد بودن. علتش هم فقط و فقط زیر انداز بود! سرمای زمین از زیراندار معمولی من به کیسه خواب منتقل میشد و استخون های من رو  خیلی سرد می کرد ولی داخل کیسه خواب گرم بود! می تونید حس کنید که چقدر اوضاع بد و افتضاحی بوده! زیرانداز من سرد و زیر انداز مرتضی گرم بود! علتش هم این بود که زیر انداز اون فوم بود و چند میلیمتر بالاتر از زمین بود و سرما رو منتقل نمی کرد.

خلاصه من هر چند وقت به زیر انداز مرتضی دست میزدم و یه اهی می کشیدم و دوباره به زیر انداز خودم دست می زدم و دوباره اه می کشیدم. با چای خودم رو گرم کردم و تقریبا تا صبح بیدار بودم!

img_2016-12-30-201940

منظره صبحگاهی از داخل چادر

صبح هم زودتر از موقع مرتضی رو بیدار کردم که این قدر راحت نخوابه و سرما رو با من شریک بشه!

img_2016-12-30-201944

مرتضی که تازه از خواب راحتش بیدار شده!

 

ساعت ۶ وسایل رو جمع کردیم و با رسیدن تیم به میسر خودمون ادامه دادیم و به قله رسیدیم. روز بسیار خوبی بود و تجربه ای بس گران تر که برام به بهای یک سرما خوردگی شدید و چهارتا پنیسیلین و یکی دو روز تب و لرز شدید تموم شد. البته خدا رو شکر می کنم که برنامه جدی تر و سرما شدیدتر نبود چون به راحتی می تونست طبعات وخیمی داشته باشه،

img_2016-12-30-201950 img_2016-12-30-201837 img_2016-12-30-201827

کوهپیمایی تا ارتفاعات باقران و قله النگ(دکل)

نتیجه اخلاقی: زیر انداز ها رو بسار جدی بگیرید. موجودات گول زننده ای هستن و کم اهمیت به چشم میان ولی به اندازه کیسه خواب و حتی شاید بیشتر لازم و ضرورین. وظیفه اصلی زیر انداز عایق سازی گرمای بدن شماست که بدون اون بهترین کیسه خواب ها هم جوابگو نیستن. زیر انداز خاصی هم نیاز نیست. یه زیر انداز فوم ساده که با ۲ یا ۳ هزار تومن میشه تهیه کرد هم کارتون رو راه می ندازه ولی حتما مهمه چند میلیمتر ضخیم باشه و مثل فوم دارای حفره های خیلی ریز باشه. البته یه تکنیک دیگه هم هست که میگن می تونید یه چاله بکنید و داخلش زغال به پا کنید و بعدش اون رو با خاک بپوشونید و روش بخوابید! این طوری در شب های سرد زمستون هم گرمایش از کف دارید! دوست دارم این روش رو هم تجربه کنم.

از من به شما نصیحت: زیرانداز رو جدی بگیرین!

محمد حسین محسنی
محمد حسین محسنی
هر از چند گاهی اینجا سر می زنم و افکارم رو می نویسم!

10 دیدگاه ها

 1. ابراهیم گفت:

  چه عجب اینجا سر زدی
  البته من کوه نمیرم، حوصلش رو ندارم ینی
  اما این تجربت رو به ذهنم میسپرم

 2. اولا اون باغرانه…نه باقران…بقول حسن:رشته کوه های باغران با غین نوشته ها.اونم بخاطر این بوده که زمانهای قدیم باغ های زیادی اطراف کوههاش وجود داشته!
  بعدشم زخیم نه! ضخیم درسته…
  سوما خاهچ میکنیم:)استارت خوبیست…کار پسندیده ایست…
  چهارما لینک متن رو به بچه ها بدین خوبه:)شبیه ابراهیم عطایی مینویسین:)حسی که بهم میده اون شکلیه…
  خیلی دقیق و با جزییات !مث توصیفای شازده کوچولو…

  • محمد حسین محسنی گفت:

   والا من هرچی گشتم منبع دقیقی براش پیدا نکردم و بهترین چیزی که دیدم این بود که هرکس هر جور دوست داره استفاده کنه. سه چهار تا از بزرگان و نویسندگان بیرجند هم باقران رو استفاده کرده بودند. برای من فرقی نداره اصلا ولی از قدیم اینجوری می نوشتم الانم دیگه همینجوری :) مرسی از دقت در متن هم درضمن. اطلاح شد
   اره مرسی :) حتما این این کار رو می کنم.
   با ارزوی موفقیت

 3. مرتضی گفت:

  خییلی تجربه خوبی بود واسم، اولین شبمانی زمستونی :)) مررسی که اینقد پایه ای محمدحسین :) خیلی وقت بود دنبال یه همنورد خوب و پاایه میگشتم که خداروشکرر پیدا شد :)
  ایشالا به زوودی برنامه های خفن تر :)

 4. اون کرسی زیر چادر رو من یه بار تجربه کردم. سه چهار سال پیش. نمی‌دونم از کی شنیده بودم.
  برای بار اول خیلی خوب درستش نکردم، ولی خب بازم تاثیرگذار بود.
  بر اساس تجربه من، چند نکته در مورد کرسی مهمه:
  * بعد کندن زمین، سعی کنی کل کف و دیواره‌های چاله‌ای که کندی رو با سنگ (ترجیحا این از سنگ‌های تخت و دراز) بپوشونی تا خودشون باز عایق سرمای زمین برای آتیش بشن. آتیش رو روی این سنگ‌ها باید راه بندازی و زغال بگیری ازش.
  * چاله رو سعی کن طوری درست کنی که وقتی چادر رو روش باز کردی، یک ظلع چادر درازا داشته باشه و وسطش بیافته. اینجور هر تعداد هم توی چادر باشن، حداقل یه قسمت از جایی که خوابیدن، روی کرسی هست.
  * بعد آماده شدن زغال‌ها، باز روشون یه لایه نازک سنگ تخت بذاری. هم از پاشیده شدن مستقیم خاک روی زغالها و نابود شدن زغال جلوگیری میکنه و هم خیلی خوب گرما رو انتقال میده.
  * بعد گذاشتن سنگ‌ها، یه لایه نازک چند میلیمتری خاک روی سنگ میریزی تا چادر با برخورد مستقیم با دیواره داغ سنگ‌ها نسوزه! لایه خاک نه اونقدر کم باشه که تو جابجا شدن‌ها توی چادر از روی سنگ‌ها کنار بره و نه اونقدر زیاد که گرما رو از بین ببره.
  * بهتره روی کرسی هم اول یکی از همین زیراندازهای معمول که تو خونه استفاده میشه (که احتمالا از همینا استفاده کردی که یخ کردی) بذاری و بعد چادر رو روی اون باز کنی تا باز هم احتمال آسیب دیدن چادر کمتر بشه.
  * و در نهایت اینکه حداقل یه ساعت و نیم قبل از زمان خواب باید عملیات رو شروع کنی. زمان میبره خیلی. مگر اینکه به هر روشی بتونی زغال گرفتن از آتیش رو تسریع کنی.

  همین دیگه. :دی
  ======================
  پی‌نوشت: این کادرهای اطلاعات بالای کادر دیدگاه (وبلاگ، ایمیل و نام) رو باید برعکس کنی به نظرم. تب‌خورش خوب نیست اینطوری. :دی
  پی‌نوشت‌تر: ولی باکس خود دیدگاه خععععلی خوبه. هم فونت و هم رنگ. نوشتن رو لذت‌بخش کرد برام. :)) ;)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com