ناخدای دریاهای طوفانی

ناخدای دریاهای طوفانی

توی زندگی همه ما روزها و لحظاتی هستند که ما باید یک تصمیم سخت بگیریم… تصمیمات زندگی، تصمیمات درسی، تصمیمات کاری و هر تصمیم بزرگ دیگه.
توی این نوشته منظورم از تصمیمات سخت مواردی هستند که نیاز داده شما تمام نیرو، انرژی و شجاعتتون رو به کار بگیرید و با همه این موارد باز هم از درستی تصمیم و نتیجه مطمئن نیستید. به عبارتی تصمیم گیری در هاله ای از ابهام، با وجود فاکتور های بسیار زیاد برای ملاحظه و در شرایط عدم قطعیت بسیار.

این تصمیمات روزمره نیستند. شاید بعضی از افراد در طول زندگیشون تنها چند بار محدود توی این دورراهی گیر کنن ولی این تصمیمات لعنتی واقعا سختن و همون چند بارش هم از سرتون زیاده! ساعت ها و روزها ذهن شما رو مشغول می کنن. معمولا هیچ رغبتی برای انجام دادن این تصمیم ها ندارید ولی مجبورید! به خاطر آینده خودتون، شاید همکاراتون یا تیمتون، خانوادتون، جامعتون و آدمای اطرافتون.

من به شخصه تصمیمات فردی رو خیلی جزو تصمیمات سخت حساب نمی کنم چون زندگی بهم یاد داده برای به دست آوردن اهدافم بجنگم و در اکثر اوقات اگه با تمام وجود تلاشت رو بکنی به هدفت میرسی و برای من هم همیشه همین بوده. برای اهدافم می جنگم، ایمان دارم و با تمام وجود برای رسیدن بهش تلاش می کنم ولی ما در یک محیط اجتماعی زندکی می کنیم. اکثر تصمیماتمون فردی نیستن و شامل آینده و زندگی آدمای اطرافمون میشه. تعهدی که شما به خانوادت، دوستانت یا همکاران و تیمت داری باعث میشه فقط برای خودت تصمیم نگیری و تصمیمات روی زندگی همه اثر بزاره. مخصوصا اگه مسئولیت داشته باشی و در یک جایگاه باشی. اینجاست که کار خیلی سخت میشه! نیاز داره ساعت ها فکر کنی، تنها باشی و همه جنبه های کار رو بالا پایین کنی، تمام راه ها و سناریو ها رو بسنجی، سود و ضرر همه راه ها رو در نظر بگیری و در نهایت اونی رو انتخاب کنی که سود بیشتر یا بهتر بگم ضرر کمتری داره. در این موارد حتی بهترین راه حلت هم تبعات زیادی برات داره و ممکنه به دلخواهت نباشه و برات خیلی سخت باشه ولی اینجاست که دیگه چاره ای نداری! باید تمام شجاعت و انرژیت رو جمع کنی و انجامش بدی! اینجاست که برای ادامه مسیرت و دووم آوردن به یه انگیزه بزرگ نیاز داری. فردی، اجتماعی و …

به قول معروف خیلی اوقات برای پیشرفت کردن از comfort zone یا همون ساحل آرامشت بیای بیرون و بزنی به دریا و بیفتی توی دل کلی مسائل جدید که تجربش نکردی. خیلی سخته هاا قبول دارم و خیلی تجربش کردم ولی راه دیگه ای نیست. توی ساحل آرامش خبری از چشم انداز های جدید نیست، خبری از دنیاهای ناشناخته نیست، خبری از تجربه هایی نیست که بتونی پای شومینه برای نوه هات تعریف کنی اونا هم کلی کیف کنن و هیجان زده بش. توی ساحل همه بلدن راه برن باید ناخدای دریاهای متلاطم بود.

comfort-zone

من هم در حال حاضر دارم کلی از این تصمیم ها می گیرم. تصمیم هایی که مجبورم می کنه چندین برابر کار کنم، استرس داشته باشم، شبا راحت نخوابم، روی خیلی چیزها ریسک کنم. تصمیماتی بگیرم که خیلی معلوم نیست تهش چی میشه. راهی که تا به حال طی نکردم ولی مگه چقدر می خوام عمر کنم؟! چقدر در زندگی در سنی و موقعیتی هستیم که بشه ریسک های بزرگ کرد؟ همیشه برام سخت ترین چیز در زندگی حسرت گذشته بوده و همین باعث میشه انرژیم رو جمع کنم و به راه بزنم.

شاید باور نکنید که این تصمیمات سخت و مسیری که باید براشون طی کنید چقدر شخصیتتون رو پرورش میده و آدمی ازتون میسازه که هیچوقت متصور نبودید! در نهایت هم رسیدن به هدف مهم نیست. مهم شخصیتی هست که بهش تبدیل شدید و شجاعتی که به تصویر کشیدید.

دریای طوفانی ناخدای لایق می سازد. همیشه ممنون لحظات سخت زندگی باش . . .

 

محمد حسین محسنی
محمد حسین محسنی
هر از چند گاهی اینجا سر می زنم و افکارم رو می نویسم!

6 دیدگاه ها

 1. ابراهیم گفت:

  خیلی هم عالی
  استفاده کردیم استاد
  فقط حتما از دکمه تراز کردن در نوشته هات استفاده کن!
  😉

 2. خوب بود…
  تجربش کردم همچین تصمیماتی رو :)یکی دوبار…
  درمورد کارم …بیشتر دلم میخاد به comfort zone رشتم برسم:)کم میخام …چون آرامش میخام:)آرامشم با همین تامین میشه!
  طبق مدل کسب تجربه ی delyfus
  ساحل لب دریای رشته ی ما proficient شدنه که «تصمیم گرفتم »برسم به اون مرحله…میدونم میرسم:)
  این روزا و این ماه ها به تنها چیزی که فک میکنم درسه!و اینکه من مسئولم در برابر خانوادم:).موفق باشی امیدوارم که همیشه بدرخشی

  • محمد حسین محسنی گفت:

   سلام..
   حتما به هدفت می رسی. چون با استعداد و با انگیزه هستی :)
   راستیتش قبلا دوست داشتم ساحل آرامش داشته باشم ولی تا این لحظه زندگی متوجه شدم ساحل آرامشی برام وجود نداره و بهتره بجاش زندگی در طوفان رو یاد بگیرم…
   شاید یکم شعاری باشه ولی واقعیت زندگی من برای رسیدن به هدفام اینه
   ممنونم ازت :)

 3. در حالی از ابهام نه….
  ما میگیم در هاله ای از ابهام:)

 4. Peymaan گفت:

  Khili khob bod’ mmnonm

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com